Do czego może być wykorzystany druk 3D?

Aleksandra Michaliszyn
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Technologia rozwija się z dnia na dzień, dzięki czemu możemy korzystać z coraz to nowszych rozwiązań. Jednym z nich jest druk 3D. Na czym dokładnie to polega? Gdzie znajduje zastosowanie? Wszystkie najważniejsze informacje o druku 3D znajdziesz w tym artykule!

Druk 3D – czym dokładnie jest?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym tak w ogóle jest druk 3D. Jest to nic innego jak drukowanie przestrzenne. Polega ono na wytwarzaniu obiektu poprzez nanoszenie kolejnych warstw materiału. Proces ten często nazywa się także technologią generatywną lub addytywną.

Należy przy tym pamiętać, że druk 3D wymaga odpowiednich sprzętów. Jakich? Przede wszystkim drukarek trójwymiarowych, które oferuje między innymi sklep elektroniczny Botland. Oprócz profesjonalnej drukarki potrzebne są także inne elementy, takie jak trójwymiarowy model komputerowy, program do obróbki modelu, czyli tzw. slicer, oraz materiały do druku – zaliczamy do nich w zależności od technologii między innymi plastikowe żyłki, żywicę czy proszek.

Rodzaje druku trójwymiarowego

Warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić kilka rodzajów druku 3D. Jakich konkretnie? 

Pierwszym z rodzajów druku 3D jest technologia FDM. Polega ona na druku z termoplastów w żyłce. Technologia ta stosowana jest przede wszystkim w przemyśle, segmencie prosumer oraz segmencie desktopowym. Kolejną dość popularną metodą druku przestrzennego jest SLA, czyli druk 3D z żywic utwardzanych wiązką lasera. Ta metoda również znajduje zastosowanie w segmencie przemysłowym i desktopowym. Podobną technologią jest DLP, która polega na druku 3D z żywic utwardzanych światłem projektora. 

Technik drukowania trójwymiarowego jest na dzisiejszym rynku mnóstwo, jednak to właśnie FDM, SLA oraz DLP są bez wątpienia wykorzystywane najczęściej.

Dlaczego warto zdecydować się na druk 3D?

Mówiąc o druku 3D, nie można nie wspomnieć o licznych zaletach, jakie ma to rozwiązanie. Warto skupić się przede wszystkim na druku w kontekście segmentu desktopowego, ponieważ to właśnie tam jest on wykorzystywany najczęściej. 

Druk 3D jest rozwiązaniem wyjątkowo innowacyjnym, a przy tym najszybszym oraz najtańszym. Dzięki niemu możliwe jest wydrukowanie każdego przedmiotu w szybki sposób – nawet jeśli ma on nietypowy kształt geometryczny. Ogromną zaletą druku 3D jest także fakt, że w niesamowicie łatwy sposób można nanieść na modelu poprawki. Ponadto druk 3D umożliwia także niezwykle wysoki poziom personalizacji modelu. 

Fot.: Gavin Allanwood/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Najczęstsze problemy z drukarkami — jak sobie z nimi poradzić?
Najczęstsze problemy z drukarkami — jak sobie z nimi poradzić?
Zacięcie papieru, smugi na wydrukach lub dziwne dźwięki? Sprawdź, co może być przyczyną nieprawidłowej pracy drukarki.
/