Ploter najczęściej kojarzymy z drukowaniem, choć możliwości tego urządzenia są o wiele szersze i współcześnie znajduje ono zastosowanie w wielu dziedzinach.
Plakat filmowy, projekt budowlany, billboard przy drodze, koszulka z nadrukiem czy trójwymiarowe logo firmy – co je łączy? Najprawdopodobniej w całości lub częściowo zostały wykonane przy użyciu plotera.
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest ploter. Najprościej mówiąc, jest to peryferyjne urządzenie komputerowe, które służy do obróbki płaskich materiałów o dużej powierzchni. I chociaż nazwę zawdzięcza angielskiemu plot (rysować), współczesne plotery oprócz drukowania mogą również ciąć i grawerować. Plotery można podzielić ze względu na ich budowę, funkcję czy technikę druku. Znajdują szerokie zastosowanie m.in. w przemyśle, poligrafii, agencjach reklamowych, pracowniach graficznych lub architektonicznych.
Plotery dzielą się na kilka rodzajów i różnić się mogą budową, sposobem działania, techniką druku czy funkcją. Ze względu na budowę wyróżniamy plotery:
Ze względu na funkcję plotery dzielimy na:
Najwięcej rodzajów można wyróżnić wśród ploterów drukujących. Za kryterium przyjmuje się tutaj technikę druku, czyli sposób, w jaki obraz przenoszony jest na materiał. Przede wszystkim są to plotery:
Oprócz wyżej wymienionych można spotkać plotery kreślące, pisakowe, termiczne czy sublimacyjne, a także takie, które łączą w sobie różne funkcje, np. drukująco-tnące lub grawerująco-drukujące.
Ploterów używają głównie poligrafowie, agencje reklamowe, geodeci, kartografowie, projektanci, architekci, graficy i fotografowie. Mają też szerokie zastosowanie w wielu branżach spoza tych wymienionych. Projekty i obiekty wykonane z pomocą ploterów towarzyszą nam w ten czy inny sposób niemal na każdym kroku. Są to m.in.:
Plotery służą również do nacinania i wycinania kształtów w folii samoprzylepnej, styropianie, kamieniu, drewnie, do przygotowywania naprasowanek na odzież czy do wykrawania elementów ubrań i obuwia.
Ponieważ ploter jest urządzeniem peryferyjnym, nie będzie działać bez komputera i odpowiedniej konfiguracji, a ta może wymagać profesjonalnej wiedzy i przygotowania. Dodatkowo duże gabaryty i koszty zakupu oraz eksploatacji urządzenia sprawiają, że plotery nie są tak przystępne jak klasyczne drukarki i nie nadają się do użytku domowego.
Jeśli potrzebujesz plotera do jednorazowych lub mniej masowych projektów, możesz zlecić ich wykonanie specjalistycznym firmom. Gdy wiesz, że ploter jest Ci niezbędny w codziennej pracy, możesz pomyśleć o zakupie własnego urządzenia. Pamiętaj jednak, by był to zakup świadomy i dokładnie przemyślany.