Zakłady Stora Enso świecą ekologicznym przykładem

Michał Urbaniak
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz więcej firm troszczących się o środowisko poszukuje rozwiązań, które pozwolą zwiększyć proekologiczność ich procesów produkcyjnych. Wśród nich są belgijskie zakłady papiernicze Stora Enso.

Zakłady Stora Enso to jedna z największych papierni w Europie: wytwarzają rocznie ponad 500 tys. ton papieru pochodzącego z recyklingu. Jej przedstawiciele poinformowali, że firma będzie mogła zastosować proekologiczny proces produkcji papierowych kubków, który pozwoli zmniejszyć generowany w związku z tym ślad węglowy o około 50 procent.

Pomyślne testy

Papierowy kubeczek
(fot. Joanna Kosińska, źródło: unsplash.com)

W zakładach Stora Enso od pewnego czasu prowadzono testy, w ramach których wykorzystywano zużyte papierowe kubki do produkcji papierów magazynowych. Zakończyły się one sukcesem, więc firma zamierza przystąpić do wdrożenia udoskonalonego, proekologicznego sposobu produkcji. Stało się to możliwe dzięki pomyślnemu oddzieleniu od części papierowej cienkiej plastikowej powłoki, odpornej na płyny nalewane do kubka. Udało się to w warunkach produkcyjnych, gdzie niezmiernie ważny jest czas, stąd ambitne plany przedsiębiorstwa.

Zyska nie tylko środowisko

Stora Enso zapowiada, że zużyte kubki będzie starała się pozyskiwać z dużych sieci kawiarni, punktów gastronomicznych i innych miejsc, gdzie kubki są użytkowane i gromadzone z myślą o recyklingu. Jej przedstawiciele zauważają, że proekologiczną produkcję mogą docenić sami właściciele biznesów wykorzystujących jednorazowe kubki. Pod względem logistycznym i kosztowym nie ma dla nich bowiem znaczenia, czy zostaną one przetransportowane do spalarni śmieci, na składowisko odpadów czy do pobliskiej papierni. Jeśli zdecydują się jednak na recykling, fakt ten mogą wykorzystać w działaniach marketingowych, budując wizerunek firmy przyjaznej środowisku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Opakowanie z trzciny cukrowej, czyli kompostowalna alternatywa
Opakowanie z trzciny cukrowej, czyli kompostowalna alternatywa
Opakowania jednorazowe jutra, które już dziś dostępne są na rynku. Trzcina cukrowa realną alternatywą dla plastiku?
/