Tłoczenie jest jedną z najpopularniejszych metod uszlachetniania gotowych produktów poligraficznych i znacząco podnosi jego walory estetyczne.
Technika tłoczenia polega na tworzeniu wklęsłego lub wypukłego obrazu na powierzchni papieru, skóry, drewna i innych materiałów za pomocą specjalnych matryc/patryc, na których wygrawerowany jest określony wzór. Wypukłe i wklęsłe rysunki, wzory, napisy wyglądają efektownie i elegancko na płaskiej powierzchni, nadają produktowi niepowtarzalny charakter, są przyjemne w dotyku. Wyróżnia się trzy rodzaje tłoczenia.
Wytłaczanie w dół, czyli proces tworzenia wklęsłego wzoru na powierzchni papieru, tektury lub plastiku, a także skóry. Przy użyciu specjalnej matrycy obraz zostaje wciśnięty w podłożu. Równocześnie może zostać pokryty farbą lub folią. Tłoczenie wklęsłe najczęściej wykorzystuje się w produkcji kalendarzy, notesów, książek w twardych oprawach, teczkach, wizytówkach oraz wyrobach galanteryjnych.
Wytłaczanie w górę, czyli tworzenie wypukłego wzoru za pomocą matrycy, która „wyciąga” obraz lub napis na podłożu. W tym wypadku również możliwe jest pokrycie wzoru farbą lub folią. Metoda ta stosowana jest najczęściej na plastikowych kartach, miękkich papierach, kartonowych opakowaniach, okładkach i obwolutach.
Tłoczenie, które odbywa się bez użycia farby. Wzór jest po prostu wciskany w powierzchnię materiału, co pozwala uzyskać głębszy i wyraźniejszy obraz o ostrych konturach i dobrze wyczuwalny w dotyku. Tłoczenie ślepe może się odbywać na gorąco lub na zimno. Dużą zaletą techniki są stosunkowo niskie koszty wykonania.
Technikę tłoczenia bardzo często łączy się ze stampingiem. To znaczy, że między matrycą a podłożem znajduje się folia, która pozostaje na powierzchni wytłoczonego obrazu lub napisu. Pozwala to uzyskać niezwykłe efekty kolorystyczne i fakturowe, ponieważ folia dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych, matowych, błyszczących, metalicznych czy neonowych.
Stamping ma dwa warianty:
Tłoczenie jest procesem mechanicznej lub fizykochemicznej transformacji powierzchni, w wyniku której powstaje tłoczony wydruk lub malowany obraz. Różne rodzaje tłoczenia umożliwiają wykonywanie wielu zadań, takich jak:
Nie wszystkie papiery nadają się do tłoczenia. Odradza się wykorzystywanie kalki, papierów lakierowanych, powlekanych i o wyrazistej fakturze. Kolor podłoża również ma znaczenie. Zaleca się używanie materiałów o naturalnych i jasnych odcieniach, ponieważ ciemne pochłaniają światło, powodując zmniejszenie końcowego efektu.
Jeśli tłoczenie wykonywane jest po drukowaniu na konkretnych elementach, trzeba liczyć się z tym, że dopasowanie matrycy nie będzie idealne, co może wyglądać mało estetycznie.
Przeczytaj też: https://printure.pl/druk/zdjecia-matowe-czy-blyszczace-to-zalezy/
Photo by Jonathan Torgovnik/Getty Images