Tektura falista jako materiał przyszłości

Tekst sponsorowany
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Tektura falista jest wykorzystywana od wielu lat, w różnych branżach. Początkowo, w XIX wieku, służyła do usztywniania kapeluszy, by niewiele później znaleźć zastosowanie także w opakowaniach. Czym charakteryzuje się tektura falista i jak będzie wyglądała jej przyszłość?

Zalety tektury falistej

Do materiałów, które najczęściej stosuje się przy produkcji pudełek, z pewnością zaliczają się karton i tektura. Obydwa są wytwarzane z papieru, jednak proces ich powstawania znacznie się różni. Najważniejszą kwestią, która je rozróżnia, jest inna liczba warstw papieru – karton składa się tylko z jednej warstwy, podczas gdy tektura falista z trzech albo czterech. Ponadto w przypadku tektury falistej mamy do czynienia z dodatkową, pofalowaną warstwą, od której pochodzi nazwa tego materiału. To wszystko przekłada się na kilka charakterystycznych cech, sprawiających, że to rozwiązanie cieszy się ogromną popularnością w produkcji opakowań.

Jedną z głównych zalet tektury falistej jest większa sztywność opakowań, która zapewnia odporność pudełek na różnego rodzaju uszkodzenia. Produkty przechowywane z użyciem tektury falistej są dzięki temu znacznie lepiej chronione przed czynnikami zewnętrznymi i wstrząsami, jakie mogą występować w trakcie transportu.

Tektura falista – zastosowanie

Tektura falista jest wykorzystywana przede wszystkim do transportu wszelkiego rodzaju towarów. Materiał ten może mieć styczność nie tylko z zabawkami, ubraniami czy elektroniką, lecz także z owocami i warzywami – w jego składzie nie znajdują się substancje, które mogłyby negatywnie wpłynąć na przechowywane produkty. Należy jednak uważać na płyny, gdyż – podobnie jak w przypadku innych wyrobów z papieru – mogą one znacznie naruszyć strukturę materiału. Co więcej, tektura falista ma właściwości izolacyjne, dlatego może być użyta między innymi jako podkład podłogowy.

Przyszłość tektury falistej

Historia tego materiału sięga aż połowy XIX wieku, jednak to właśnie teraz tektura falista znacznie zyskuje na popularności. To efekt kilku różnych czynników – jednym z nich jest możliwość dość swobodnej personalizacji opakowań wykonywanych z użyciem tego tworzywa. Coraz więcej firm, sklepów i magazynów chce zadbać o odpowiednie doświadczenia klientów w całym procesie dostawy, na co wygląd pudełka przy wysyłce ma kluczowy wpływ. Tektura falista wyróżnia się ponadto niskim kosztem produkcji i możliwością zastosowania przy różnych rodzajach towarów. W efekcie materiał ten doskonale spełnia wymogi współczesnego biznesu, w którym nieustanne dostosowywanie się do zmieniającej się sytuacji ma spore znaczenie.

Nie można także pominąć kwestii ekologicznych – tektura falista jest wykonywana z włókien pierwotnych i surowców odnawialnych. Materiał ten może zostać poddany recyklingowi nawet siedmiokrotnie, a w stanie, w którym nie nadaje się do dalszego użycia, ma o wiele mniejszy wpływ na środowisko naturalne niż opakowania z plastiku. Ekologia, design, bezpieczeństwo, płynność dostaw i rosnące wymagania klientów – to najważniejsze czynniki, wpływające na wzrost popularności tektury falistej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w obszernej publikacji pt. „Przyszłość tektury falistej na rynku opakowań. Nowe perspektywy” wydanej pod koniec 2021 roku przez firmę Konica Minolta. Raport możemy pobrać po wypełnieniu formularza znajdującego się na tej stronie

Rodzaje tektury falistej

Na rynku dostępnych jest wiele wariantów tektury falistej, różniących się ilością warstw i fakturą, a tym samym docelowym zastosowaniem. Materiały wykorzystywane w opakowaniach odznaczają się innymi właściwościami niż na przykład te, które są używane do zapewnienia izolacji termiczno-akustycznej  – chodzi m.in. o twardość czy walory estetyczne. Do produkcji opakowań najczęściej stosuje się tekturę falistą trzywarstwową, co gwarantuje odpowiednią równowagę między ekologią, opłacalnością oraz użytecznością.

Zdjęcie główne: Mediamodifier/unsplash.com

Baner: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Ministerstwo Finansów planuje obniżkę VAT na prasę i książki
Ministerstwo Finansów planuje obniżkę VAT na prasę i książki
Rząd zamierza obniżyć VAT na prasę i książki. Sprawdź, ile może wynieść ta obniżka i czy na pewno jest na nią szansa.
/