Jakość wydruku zależy nie tylko od rodzaju drukarki. Odpowiednio dobrany papier może sprawić, że wydruk z gorszej jakości urządzenia będzie wyglądał dużo lepiej. Z kolei źle dobrany papier, zastosowany w najlepszej drukarce, może odbić się na jakości wydruku i żywotności samego urządzenia.
Papier do drukarki to towar powszechnie dostępny. Ryzy znajdziemy na półkach w supermarkecie, w sklepach zabawkowych i papierniczych, a nawet w sklepach z artykułami AGD i RTV. Powszechność sprzedaży ryz papieru powoduje, że jako konsumenci przestajemy traktować go w kategorii produktu specjalistycznego. Bardzo często przy okazji innych zakupów łapiemy za jedną ryzę papieru ze sterty i idziemy dalej. Częstym kryterium doboru jest cena – w końcu to tylko papier, po co więc przepłacać. Takie działania mogą być jednak zgubne i dla naszych drukarek, i dla jakości wydruku. Czym się zatem kierować, by dobrać najlepszy papier do drukarki?
Zanim w ogóle ruszymy na zakupy, warto przyjrzeć się naszej drukarce. Rodzaj drukarki to pierwsza determinanta zakupu papieru. W zależności od tego, czy drukarka jest atramentowa, czy laserowa, czy posiadamy w domu lub biurze drukarkę igłową, rodzaj papieru będzie miał znaczenie. Najbardziej popularne typy drukarek to dwa pierwsze.
Dla drukarek atramentowych odpowiednie są ryzy o małej gramaturze. Warto jednak zwracać uwagę, aby nie miały mniej niż 80 g/m2. Dzięki temu ograniczymy ryzyko zacinania się papieru w drukarce oraz swobodnie będziemy mogli wykonywać druk dwustronny. W przypadku mniejszej gramatury możemy już obserwować pogorszenie pracy z papierem. Dla drukarek laserowych odpowiednie są nieco większe gramatury – do 120 g/m2. Drugą determinantą wyboru papieru do drukarki powinno być finalne przeznaczenie wydruku. W zależności od tego, co i z jakim przeznaczeniem będziemy drukować, możemy dobrać gładkość papieru, jego grubość, perforację, kolor oraz fakturę.
Jak odczytywać parametry papieru, aby wybrać odpowiedni do naszego celu? Na ryzach możemy znaleźć całe mnóstwo oznaczeń, jednak warto znać kilka podstawowych pojęć:
Oprócz wymienionych wcześniej rodzajów papieru wyróżnić możemy także te bardziej specjalistyczne. Na rynku dostępne są papiery samoprzylepne, papiery dla artystów plastyków, papiery z częściowo gotowym szablonem, papier z przeznaczeniem na wizytówki, zaproszenia, czy koperty. Odrębnym zagadnieniem w tym zakresie jest papier fotograficzny. Oferta papierów drukarskich jest naprawdę bardzo szeroka.