Podpowiadamy, jak samodzielnie stworzyć i wydrukować etykietę

Klaudia Kostyra
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Znajdziemy je niemal wszędzie – na produktach spożywczych, kosmetykach, paczkach i kopertach, odzieży, a nawet sprzęcie elektronicznym. Mała etykieta ma ogromne znaczenie!

Etykiety pełnią bardzo ważne funkcje. To nośniki informacji o produkcie i producencie, a coraz częściej także znak rozpoznawczy firmy i silne narzędzie marketingowe. Oprócz tego, ułatwiają wiele zadań w pracach biurowych, ale też w życiu codziennym. Dlatego warto wiedzieć, jak zrobić etykietę samodzielnie i bez specjalnych programów.

Czego użyć do stworzenia etykiety?

Etykiety mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak najczęściej spotykanym typem są białe, papierowe etykiety samoprzylepne. Potocznie nazywamy je wlepkami lub nalepkami. Na takiej etykiecie możemy umieścić dowolny tekst, znak graficzny lub kod kreskowy.

Etykiety sosów
(fot. Eric Prouzet, źródło: unsplash.com)

W przypadku bardziej spersonalizowanych projektów najlepiej zwrócić się do profesjonalnej firmy. Jednak prostsze i standardowe etykiety można przygotować samodzielnie, a nawet wydrukować na domowej drukarce. Na rynku dostępnych jest wiele specjalnych programów do tworzenia etykiet. My jednak skupimy się na najprostszym i najbardziej dostępnym narzędziu, które zapewne każdy ma pod ręką, czyli edytorze tekstu MS Word.

Etykieta krok po kroku

Otwórz nowy dokument programu MS Word i z zakładek wybierz Korespondencja -> Etykiety. Pojawi się okno jak poniżej.

W polu Adres (1) możesz wpisać dowolną treść – pojawi się ona na wszystkich etykietach. Jeśli pole pozostawisz puste, będziesz mógł uzupełnić treść każdej etykiety ręcznie później.

W polu Drukowanie (2) wybierz opcję Cała strona tej samej etykiety – automatycznie cała strona zapełni się jednym wzorem etykiety.

Teraz kliknij Opcje (3), gdzie możesz określić dodatkowe parametry lub stworzyć własny niestandardowy projekt etykiety. Pojawi się następujące okno.

Tutaj w polu Dostawca etykiet (1) z rozwijanej listy możesz wybrać producenta i konkretny model arkusza etykiet, na którym chcesz drukować. Jeśli nie znasz dostawcy, ale znasz wymiary, możesz sprawdzić specyfikację konkretnego wariantu w Informacjach (2a) lub Szczegółach (2b). Jeśli natomiast potrzebujesz niestandardowych rozwiązań, wybierz Nowa etykieta (3). Pojawi się okno, w którym ręcznie ustawisz wszystkie parametry.

Nową etykietę możesz nazwać – pod taką nazwą zostanie zapisana przez program i dodana do rozwijanej listy Dostawców etykiet w kategorii inne/niestandardowe. Można skorzystać z niej ponownie w dowolnym momencie.

Następnie wybierz rozmiar strony – najczęściej będzie to format A4.

Marginesy dolny i górny w przypadku standardowych etykiet bez ramki można ustawić na 0 cm.

Przy takim założeniu i znajomości wymiarów strony możesz wybrać rozmiar swojej etykiety i oszacować, ile sztuk zmieści się na jednej stronie. Na potrzeby instrukcji wpiszemy następujące wartości:

  • Wysokość etykiety: 3,7 cm
  • Szerokość etykiety: 3 cm
  • Liczba w poziomie: 7
  • Liczba w pionie: 8

Po ustawieniu parametrów możesz zobaczyć podgląd pojedynczej etykiety w górnej części okna edycji.

Pozostaje ostatnia wartość do określenia – odstęp w pionie i w poziomie. Wbrew temu, co może podpowiadać logika, nie są to odstępy pomiędzy etykietami. Przez odstęp edytor rozumie przestrzeń między początkową krawędzią jednej etykiety a początkową krawędzią kolejnej (czyli jest to przestrzeń między etykietami + szerokość lub wysokość jednej etykiety). Aby między etykietami nie było przerw, musisz ustawić odstępy równe wysokości i szerokości jednej etykiety, czyli:

  • odstęp w pionie: 3,7 cm (= wysokość etykiety)
  • odstęp w poziomie: 3 cm (= szerokość etykiety)

Jeśli poprawnie wprowadziłeś wszystkie wartości, możesz zatwierdzić projekt, klikając OK. Następnie zatwierdź wybór etykiety i w kolejnym oknie wybierz Nowy dokument.

Edycja i drukowanie

Program Word wygeneruje plik tekstowy z etykietami, który możesz edytować w Narzędziach Głównych i narzędziach dostępnych w zakładce Układ. Jeśli chcesz dodać do etykiety element graficzny, wystarczy wybrać interesującą Cię opcję w zakładce Wstawianie.

By wydrukować gotowy projekt, kliknij Plik -> Drukuj. W opcjach druku możesz dodatkowo wybrać niestandardowe parametry strony i marginesów, by upewnić się, że całość wydrukuje się bez problemu. Pamiętaj, żeby przed załadowaniem arkusza etykiet do drukarki zrobić próbny wydruk na zwykłym papierze, aby mieć pewność, że Twój projekt jest dopasowany do układu i wymiaru etykiet.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wydruki reklamowe – co wybrać dla firmy?
Wydruki reklamowe – co wybrać dla firmy?
Mimo rozwoju internetu i promocji online tradycyjne formy reklamy cieszą się sporą popularnością. Pozwalają bowiem na kontakt fizyczny z potencjalnym klientem. Jakie warto wybrać, by przyniosły oczekiwany skutek?
/