Jak stworzyć idealny fotoalbum? Najważniejsze wskazówki

Klaudia Kostyra
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Fotoalbum to elegancka oprawa zdjęć plasująca się pomiędzy tradycyjnym albumem fotograficznym a nowoczesną fotoksiążką. Z uwagi na niższe koszty wykonania i możliwość wykorzystania większej ilości zdjęć, to fotoksiążka cieszy się większą popularnością. Jednak profesjonalni fotografowie i poligrafowie są zgodni – fotoalbum jest nawet 40% wytrzymalszy i chroni nasze cenne wspomnienia lepiej i w lepszej jakości. Co wpływa na końcową cenę fotoalbumu i jak wybrać swój idealny wariant?

Wybór arkuszy

Rodzaj papieru

Podczas tworzenia fotoalbumu zdjęcia nie są przyklejane do stron ani umieszczane w specjalnych koszulkach jak w albumach tradycyjnych. Współczesna technologia pozwala na ułożenie wybranych zdjęć w cyfrowe makiety, a następnie nadrukowanie ich na wysokiej jakości papierze fotograficznym. Profesjonalne papiery Kodak i Fuji dostępne na rynku mogą występować w kilku rodzajach:

  • luster, czyli papier półmatowy;
  • silk, papier o strukturze jedwabistej;
  • gloss, czyli papier błyszczący;
  • metalic pokryty błyszczącą powłoką metalizującą.

Oprócz tego firma Fuji oferuje także warianty:

  • canvas, czyli papier imitujący płótno malarskie;
  • velvet o powierzchni imitującej delikatny zamsz.

Pierwsze trzy rodzaje są właściwie standardem. Na papierze typu gloss pozostają odciski palców, a w warunkach zwiększonej wilgotności kartki mogą się ze sobą skleić. Silk najlepiej chroni zdjęcia przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale również łatwo się brudzi przy dotykaniu. Pod tym względem najlepszym wyborem jest luster.

Papier typu metalic, canvas i velvet  może dać niepowtarzalne i ciekawe efekty, jednak nie zawsze jest dostępny w punktach fotograficznych i poligraficznych.

Jeśli nie wiesz, który papier najlepiej sprawdzi się w przypadku Twoich zdjęć, zdecyduj się na zrobienie wydruków próbnych na różnych arkuszach.

Grubość papieru

Grubość papierów również może być różna. Najmniejsza i standardowa to 0,6 mm. Inne warianty to 0,9 mm, 1,2 mm i 2,0 mm.  Dwie ostatnie opcje są najdroższe, ale też najtrwalsze. Zdaniem profesjonalistów to rozwiązania idealne, lecz, niestety, nie na każdą kieszeń. 

Trzeba pamiętać, że bez względu na grubość arkuszy, wydrukowane zdjęcia są jeszcze przyklejane do twardych wkładek z kartonu lub z plastiku. W efekcie albumy są często grube i dość ciężkie.

Wybór zdjęć

Do fotoalbumu nie powinniśmy wybierać zbyt wielu zdjęć. Standardowy album ma około 20 arkuszy, czyli 40 stron. Optymalna ilość zdjęć na każdej rozkładówce to 4-6. Zaleca się ograniczenie wyboru do faktycznie najlepszych zdjęć, ponieważ im więcej arkuszy ma album, tym wyższa będzie jego cena.

Co więcej, album z uwagi na gruby papier i sztywne wkładki może mieć ograniczoną pojemność. Jeśli będzie miał za dużo stron, będzie za ciężki, niepraktyczny i niewygodny w użytkowaniu.

Dzięki temu, że arkusze nie są wpuszczone w grzbiet, album może otwierać się na płasko (pełne 180 stopni). To pozwala na umieszczanie w nim zdjęć panoramicznych – nie stracą jakości i będą doskonale się prezentować.  

Wybór okładki

Okładki fotoalbumów są zawsze w twardej oprawie, oprawione w skórę, ekoskórę lub płótno. Każda opcja daje niemal nieograniczoną możliwość wyboru koloru. Ostatnio coraz częściej w ofercie drukarni pojawiają się także okładki drewniane w kilku wariantach. Wybór konkretnej okładki zależy raczej od naszych preferencji – wszystkie są trwałe i można dopasować je do charakteru całego albumu. Dodatkowo możemy umieścić na okładce dowolny napis następującymi metodami:

  • drukowanie cyfrowe;
  • grawerowanie laserowe;
  • wytłoczenie stemplem.

W przypadku grawerunku i druku kolor oraz krój napisu można wybrać odpowiednio do okładki tak, by ją dopełniał i był czytelny. Wytłoczenie napisu jest najbardziej kosztowne, ponieważ każdy projekt wymaga przygotowania nowego stempla. 

Dodatkowo wytłoczone litery można uszlachetnić kolorowym wypełnieniem: srebrnym, złotym, białym, czarnym lub brązowym. Niektóre warianty okładek dają możliwość zamontowania metalowych ochronnych narożników w kolorze srebrnym lub złotym. Dodatkowo posrebrzone lub pozłocone mogą być boki fotoalbumu.

Fotoalbum czy fotoksiążka?

Ostatecznie wybór zależy od nas. Fotoksiążce bliżej do fotorelacji – możesz umieścić w niej więcej zdjęć, opatrzyć je napisami i dodać ozdobne elementy graficzne. Przy tym jest to opcja tańsza, ale też mniej trwała i z gorszej jakości wydrukiem (w przypadku ciemniejszych fotografii widoczne może być ziarno). Fotoksiążka będzie idealną pamiątką po rodzinnych wakacjach lub prezentem urodzinowym dla bliskiej osoby.

Fotoalbum jest elegancki i solidny, ale zdecydowanie droższy. Najlepiej sięgnąć po tę opcję w przypadku bardzo wyjątkowych wydarzeń i okazji – ślub, narodziny dziecka, 50 rocznica małżeństwa itd. Wydruki zdjęć będą miały najwyższą jakość, a na grubszym papierze będą też lepiej się prezentowały. Fotoalbum ze względu na swoją wytrzymałość może być bezcenną pamiątką rodzinną, która przetrwa kilka pokoleń.

Zdjęcie główne: mimi lalaa/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zaznacz swoją obecność w mieście! Największe zalety billboardów
Zaznacz swoją obecność w mieście! Największe zalety billboardów
Pracuje dla Ciebie przez 24h na dobę. Dlaczego jeszcze warto zainwestować w billboard reklamowy?
/