Druk 3D znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach. Postępująca technologia pozwala na wykonywanie obiektów dzięki drukarkom 3D, ale także stała się metodą na wykonywanie gotowych elementów, w tym ubrań, zabawek. Bardzo ważne znaczenie druk 3D ma również w medycynie. Przede wszystkim dzięki niemu można tworzyć dedykowane urządzenia medyczne, zaprojektowane w celu rozwiązywania określonego problemu chirurgicznego. Jak ważny jest druk 3D w medycynie?
Na drukarkach 3D powstają realistyczne modele anatomiczne poszczególnych ludzkich organów lub całych układów. Wydruki ukazują wygląd prawdziwych narządów z unerwieniem lub tkanką. Drukarki wykorzystuje się do szkoleń chirurgicznych. Modele neuroanatomiczne powstałe dzięki drukarkom 3D są bardzo dokładne i pomocne dla chirurgów. Ukazują najbardziej skomplikowane struktury i unerwienia w ludzkim organizmie. To z kolei jest niezwykle istotne dla postawienia właściwej diagnozy i przygotowania pacjenta i załogi medycznej do operacji.
Planowanie operacji wykorzystujących druk 3D eleminuje ryzyko problemów, które mogą wystąpić podczas operacji. Umożliwia również trenowanie przez początkujących lekarzy wykonywanie próbnego cięcia. Szerokie grono chirurgów korzysta z modeli wykorzystanych na podstawie skanów RTG lub USG. Dzięki temu można odzwierciedlić organy, które zajęte są przez określoną chorobę, co z kolei pozwoli precyzyjnie zaplanować operację. Takie zaplanowanie wpływa na bezpieczeństwo pacjenta i czas trwania zabiegu. Również studenci zauważają, że druk 3D ma bardzo ważny udział w obecnej medycynie oraz w ich nauce, poniewać dzięki niemu obraz takich organów jak nerka lub serce jest o wiele bardziej czytelniejszy niż obraz z tomografii czy USG.
Dzięki drukowi 3D można stworzyć instrumenty operacyjne. Wydruki wytworzone z materiału biokompatybilnego są dokładnie sterylizowane, a także dopuszczone są do kontaktu z tkanką ludzką.
Modele anatomiczne do edukacji, organy pacjentów wydrukowane na podstawie skanów USG, implanty lub narzędzia chirurgiczne. Druk 3D oferuje wiele aplikacji w medycynie. Polscy lekarze specjaliści, chirurdzy, kardiolodzy już teraz używają wydruków 3D, by lepiej przygotować się do operacji.
Medycyna 3D nie jest już niczym zaskakującym, a wręcz stała się rzeczywistością. Specjaliści prowadząc liczne doświadczenia i badania znajdują coraz to nowe obszary do rozwoju druku 3D w przestrzeni medycznej. Spersosnalizowana medycyna precyzyjna staje się coraz bardziej popularna. Już wiele szpitali korzysta z drukarek 3D, nawiązując przy tym kontrakty i umowy partnerskie na długie lata z producentami takich drukarek. Dzięki temu, że urządzenia te są coraz nowocześniejsze wprowadzenie tej technologii do codziennej pracy medyków staje się normalnością.
Medycyna potrzebuje precyzyjnych, niezawodnych oraz niedrogich instrumentów. Jednak największym wyzwaniem jest fakt, że każdy pacjent i jego schorzenia są inne. Dzięki technologii druku 3D można profesjonalnie podejść do tego. Wiele udanych operacji oraz kolejne odkrycia, gdzie druk 3D znajduje zastosowanie powodują, że rozwój przemysłu medycznego postępuje coraz wyraźniej. Pozytywnym aspektem jest również to, że dzięki rozwojowi technologii druku nowoczesnego, drukarki 3D i materiały wykorzystywane do nich stają się coraz niższe i bardziej przystępne, co powoduje, że coraz więcej szpitali i klinik korzysta z nich w codziennej pracy. Właściwości i zastosowanie drukarek jest bez ustanku udoskonalane, a kolejne przeciwności i bariery przy tworzeniu organów na potrzeby np. transplantologii odważnie pokonywane.
Co ciekawe dzięki technologii 3D również tworzenie biodruków skóry stało się rzeczywistością. Do druku skóry używany jest specjalny biotusz, który zawiera m.in. Ludzkie osocze. Skóra wydrukowana dzięki tej technologii jest w pełni funkcjonalna i odzwierciedla prawdziwą skórę. Składa się z naskórka, i skóry właściwej, zawierającej kolagen. Technologia druku 3D unowocześnia podejście do medycyny. Dzięki niemu praca jest łatwiejsza, bardziej świadoma i bezpieczniejsza.
źródło zdjęcia głównego: pexels.com