Fotokalendarz – ciekawy pomysł na rodzinną pamiątkę

Agata Dobosz
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Spontanicznie zrobione zdjęcia pozwalają utrwalać najpiękniejsze, ale ulotne chwile. Jeśli chciałbyś częściej wracać do rodzinnych fotografii, stwórz fotokalendarz, który nie tylko może stanowić praktyczną ozdobę mieszkania, lecz także być widoczną na co dzień pamiątką, przypominającą momenty spędzone w gronie najbliższych.

W dobie smartfonów z aparatami zdjęcia robimy niemal każdego dnia. Często w ten sposób uwieczniamy chwile spędzone z rodziną, do których lubimy wracać. Albumy w telefonach z pewnością są wygodną opcją, ale fotografie o wiele lepiej się prezentują po wywołaniu. Możemy oprawiać je w ramki i wieszać na ścianach, w ten sposób aranżując domową galerię. Możemy również tworzyć z nich fotokalendarze, które świetnie sprawdzą się w roli praktycznego gadżetu, używanego na co dzień, lub sentymentalnego prezentu. Z kalendarza wypełnionego portretami dzieci i wnucząt ucieszą się szczególnie dziadkowie.

Jak zaprojektować fotokalendarz?

Fotokalendarze stworzone z pamiątkowych zdjęć rodzinnych stają się coraz popularniejsze. Każdy miesiąc możemy ozdobić wybraną fotografią. Ciekawym pomysłem jest ustalenie konkretnej tematyki na dany fotokalendarz – możemy zdecydować się na wykorzystanie tylko wakacyjnych zdjęć lub fotografii z dzieciństwa każdego domownika. Warto przemyśleć też samą formę fotokalendarza.

Wśród najczęściej wybieranych typów fotokalendarzy wyróżnimy:

  • fotokalendarz biurkowy – kalendarz stojący, niewielkich rozmiarów, który możemy ustawić na biurku w domu lub w pracy;
  • fotokalendarz ścienny – tradycyjny kalendarz wiszący w różnych kształtach i rozmiarach, może być jedno- bądź trójdzielny czy plakatowy jednostronny;
  • fotokalendarz książkowy – najczęściej ma formę notesu lub terminarza, w którym nie brakuje dodatkowego miejsca na zapisywanie notatek. Przydaje się w pracy i podczas planowania codziennych obowiązków.

Najprostszym sposobem na stworzenie własnego fotokalendarza jest po prostu złożenie zamówienia w firmie fotograficznej, która oferuje takie usługi. Na stronie internetowej danej firmy wybieramy szablon kalendarza, wgrywany zdjęcia i czekamy, aż nasze zamówienie zostanie zrealizowane.

Jeśli jednak zależy nam na bardziej spersonalizowanym fotokalendarzu, możemy zaprojektować go samodzielnie. W tym celu warto posłużyć się darmowymi aplikacjami, które znajdziemy w internecie. Poszczególne programy mogą różnić się procesem tworzenia fotokalendarza i dostępnymi funkcjami. W bardziej zaawansowanych aplikacjach dodamy ramki i dowolne kształty czy oznaczymy własne święta, na przykład urodziny, i wyretuszujemy zdjęcia.

Z jakich darmowych programów do tworzenia fotokalendarzy możemy skorzystać? Polecane są:

  • Calme,
  • Funbook,
  • Photo Calendar Studio,
  • Photo Print Calendar,
  • TKexe Kalender.

Zaprojektowany w aplikacji fotokalendarz wydrukujemy na domowej drukarce. Jeśli nie mamy takiego sprzętu, możemy udać się do zakładu fotograficznego lub na ksero, które oferuje dobrej jakości wydruk zdjęć.

Dedykacja i cytaty – najlepsze uzupełnienie fotokalendarza

Pięknym uzupełnieniem rodzinnego fotokalendarza może być dedykacja albo zbiór cytatów, które staną się słowną ramką dla każdego zdjęcia. Ciekawym pomysłem będzie także umieszczenie w fotokalendarzu charakterystycznych powiedzonek wszystkich domowników. Inspirujące dedykacje i cytaty znajdziemy w internecie.

Zdj. główne: markito/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
3000 drukarek dla szkół od HP i Fundacji Polsat
3000 drukarek dla szkół od HP i Fundacji Polsat
Akcja „Drukuj z uśmiechem” zakończona sukcesem! Przeczytaj o połączeniu sił HP i Fundacji Polsat.
/