Edycja tekstu przed drukiem: najlepsze tricki w Wordzie

Agata Dobosz
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Word jest jednym z najczęściej używanych programów oferowanych przez Microsoft Office. Już dawno zaprzestano ręcznego pisania wszelkich prac dyplomowych i dokumentów. Obecnie większość tekstów piszemy na komputerze, mimo to nie zawsze znamy przydatne funkcje, które można znaleźć w Wordzie.

Każdy tekst, który tworzymy w Wordzie, powinien nie tylko być poprawnie napisany, lecz także odpowiednio sformatowany. Dzięki temu będzie wyglądał schludnie i profesjonalnie. Jakie wordowskie tricki warto znać i stosować? Nasze wskazówki przydadzą się zarówno początkującym, jak i bardziej zaawansowanym użytkownikom Worda.

Przyciemnienie interfejsu

W Wordzie 2013 mamy dostępne trzy motywy: biały, jasnoszary i ciemnoszary. Warto zrezygnować z białego na rzecz na przykład jasnoszarego. Jaskrawa biel nie będzie wówczas męczyć oczu. W Wordzie 2016 możemy wybierać pomiędzy motywami: kolorowym, ciemnoszarym i białym. Motyw zmienimy w zakładce Plik. Tam musimy kliknąć Opcje, przejść do Personalizowanie kopii pakietu Microsoft Office, gdzie zmienimy ustawienia według własnych preferencji.

Dla dobra naszego wzroku możemy również zmienić kolor kartki. W tym celu przechodzimy do zakładki Projektowanie, który znajdziemy na tzw. wstążce. Po prawej stronie klikamy opcję Kolor strony i wybieramy najlepiej jakieś odcienie szarości.

Powiększanie widoku roboczego

Dzięki powiększonym kartkom w Wordzie, a tym samym większemu tekstowi, szybciej wyłapiemy wszelkie błędy. Widok możemy powiększyć na dwa sposoby – przesunąć suwaczkiem w prawym dolnym rogu ekranu albo wcisnąć na klawiaturze CTRL i jednocześnie pokręcić kółkiem myszy. Po zwiększeniu widoku roboczego od razu poprawi się nasz komfort pracy.

Skróty klawiszowe

Edycję tekstu w Wordzie bardzo ułatwiają skróty klawiszowe. Podajemy kilka, które warto znać i stosować w pracy:

  • CTRL + PAGE DOWN – następna strona,
  • CTRL + PAGE UP – poprzednia strona,
  • CTRL + HOME – początek dokumentu,
  • CTRL + END – koniec dokumentu,
  • HOME – przesunięcie kursora na początek wiersza,
  • END – przesunięcie kursora na koniec wiersza,
  • CTRL + B – pogrubienie tekstu,
  • CTRL + U – podkreślenie tekstu,
  • CTRL + J – wyjustowanie,
  • CTRL + ENTER – podział strony,
  • CTRL + TAB – wstawianie znaku tabulacji,
  • CTRL + Z – cofnij ostatnią czynność,
  • CTRL + Y – ponów ostatnią czynność,
  • CTRL + P – drukowanie.

Narzędzie znajdowania i zmieniania tekstu

Czasami zdarza się, że w całym dokumencie powiela się ten sam błąd. Jego ręczne poprawianie może zająć wiele czasu, dlatego lepiej zrobić to hurtowo. Pomoże nam w tym narzędzie znajdowania i zmieniania tekstu. Znajdziemy je w prawym górnym rogu. Możemy także po prostu wcisnąć na klawiaturze CTRL + H. W narzędziu wpisujemy na przykład błędny wyraz i jego poprawną wersję. W całym tekście błąd zostanie automatycznie poprawiony w każdym miejscu.

Podgląd ukrytych znaczników formatowania

Niekiedy tekst nie wygląda tak, jak powinien – na przykład pojawiają się nierówne odstępy lub zdania są dziwnie podzielone. Na pierwszy rzut oka nie widzimy, co może być przyczyną takiego stanu. Najczęściej winne są tzw. ukryte znaczniki formatowania, które ujrzymy, gdy wciśniemy CTRL + SHIFT + 8. Wówczas zobaczymy twarde spacje, miękkie entery albo komórki tabeli psujące formatowanie. Najlepszym rozwiązaniem będzie ich usunięcie.

Zdj. główne: Shelby Miller/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Grawerowanie laserowe kontra mechaniczne
Grawerowanie laserowe kontra mechaniczne
Grawerowanie laserowe kontra mechaniczne. Która metoda grawerowania bardziej się opłaci?
/