Jak drukować dyplomy?

Klaudia Kostyra
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dyplom to specjalne wyróżnienie, które świadczy o sukcesie osoby lub zespołu na różnych polach. To przykład prostego, wartościowego prezentu, doskonałe narzędzie motywacyjne i dobry sposób na okazanie wdzięczności.

Wręczanie dyplomów często jest głównym punktem uroczystości podsumowującej jakieś wydarzenie, konkurs lub etap nauki/pracy. Dyplomem możemy wyrazić uznanie dla sukcesów szkolnych, kompetencji zawodowych, wyników sportowych czy innych osiągnięć. Ważne jest jednak, by dyplom prezentował się nienagannie i pasował do celebrowanej okazji. Jak więc go przygotować, by spełniał najważniejsze wymogi? I o czym należy pamiętać przy druku?

Metody drukowania

Dyplomy drukowane są na grubym kartonie powlekanym. Możesz również użyć zwykłego papieru, a później go zalaminować. Aby stworzyć produkty wysokiej jakości, druk odbywa się na specjalnym papierze designerskim z wyjątkową fakturą, kolorem czy efektem połysku. Dodatkowo można zastosować różne warianty obróbki dyplomu już po wydruku, takie jak tłoczenie, złocenie, laminowanie itp.

Do produkcji dyplomów i certyfikatów stosuje się głównie następujące rodzaje druku:

  • offsetowy,
  • cyfrowy,
  • sitodruk.

Przed drukiem omawiane są indywidualne wymagania: rodzaj i cechy dokumentu, design, jakość i format papieru. Po wybraniu projektu można przystąpić do druku. Każda wymieniona metoda ma swoje wady i zalety.

Druk offsetowy

Ten rodzaj druku wybieramy, gdy nakład produktów przekracza 1000 sztuk. W druku offsetowym farba nakładana jest na papier za pomocą kliszy drukarskiej. Zalety metody:

  • niskie koszty;
  • dobrej jakości obraz;
  • możliwość druku na grubym papierze lub kartonie.

Wśród wad druku offsetowego należy wyróżnić długi czas przygotowania produktu i dodatkowy czas potrzebny na wyschnięcie farby.

Druk cyfrowy

W druku cyfrowym drukarka laserowa nakłada atrament bezpośrednio na papier. Każdorazowo bez większego problemu można zmienić dane nadrukowywane na dyplomie. Zalety druku cyfrowego to:

  • możliwość szybkiego przygotowania pojedynczych egzemplarzy;
  • łatwość nanoszenia zmian w projekcie w trakcie pracy;
  • brak konieczności suszenia wydruków.

Jednak koszt wydruku jednego dyplomu jest dosyć wysoki, a sama technika gorzej oddaje barwy i nie nadaje się do nanoszenia obrazu na wszystkie rodzaje papieru.

Sitodruk

Sitodruk to transfer obrazu na podłoże za pomocą wcześniej przygotowanego szablonu. W tej metodzie stosuje się lakiery i farby, czego nie da się zrobić przy innych rodzajach druku. Sitodruk jest idealny dla papierów ciemnych i kolorowych.

Wskazówki ogólne

Do produkcji dyplomów używa się najczęściej wysokiej jakości grubego papieru A4. Dzięki temu produkt jest bardziej wytrzymały i wygląda lepiej. Gruby papier pozwala także na dodatkową obróbkę wydruku w celu uzyskania nietypowych efektów. Druk dyplomów i certyfikatów musi odbywać się na wysokiej jakości sprzęcie, co pozwala na osiągnięcie odpowiedniego nasycenia i rozdzielczości, a także uniknięcie efektu ziarnistości. Ważne, aby efekt był wysokiej jakości, wyraźny i kontrastowy.

Przed stworzeniem własnej wersji dyplomu przejrzyj szablony, które znajdziesz w sieci. Możesz też zlecić przygotowanie dokumentu profesjonalnemu grafikowi. Jeśli drukujesz dyplomy firmowe, zadbaj o to, by ich kolorystyka, a także poszczególne elementy pasowały do identyfikacji wizualnej firmy. Przy druku większych nakładów koniecznie zadbaj o to, by wcześniej zostały wypuszczone wydruki testowe – może być wymagana korekta kolorów, kompozycji lub błędów w tekstach.

Zdj. główne: Yuhan Du/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak odpowiedni design potykaczy reklamowych może wpływać na postrzeganie Twojej marki
Jak odpowiedni design potykaczy reklamowych może wpływać na postrzeganie Twojej marki
Odkryj, jak design potykaczy reklamowych ma wpływ na odbiór Twojej marki. Dowiedz się, jak skutecznie wykorzystać potykacze w budowaniu wizerunku firmy.
/