Pojęcie „papier ekologiczny” wielu osobom wciąż kojarzy się przede wszystkim z brązową kartką czy papierem pakowym. Dzięki dostępnym obecnie technikom może on jednak znaleźć znacznie więcej zastosowań i z powodzeniem zastąpić tradycyjny papier.
Eko papier to idealne rozwiązanie dla osób, które troszczą się o środowisko. Uzyskiwany jest z zebranej makulatury, którą poddaje się rozwłóknianiu, oczyszczaniu i odwadnianiu. Wyprodukowanie eko papieru związane jest ze zużyciem mniejszej ilości energii, a także z redukcją wycinki drzew czy emisji gazów cieplarnianych. Dzięki recyklingowi z papieru można korzystać nawet do pięciu razy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że eko papier wcale nie jest produktem gorszej jakości. Dostępne obecnie techniki umożliwiają pozyskanie papieru o wyglądzie niemal identycznym co papier offsetowy.
Przede wszystkim papier ekologiczny z powodzeniem zastąpi zwykłe kartki do drukarki. Możliwość wykorzystania papieru z recyklingu ma znaczenie nie tylko w domu, ale przede wszystkim w firmach, które codziennie zadrukowują wiele stron. Papier z odzysku umożliwia zarówno druk jedno-, jak i dwustronny oraz znajduje zastosowanie w drukarkach atramentowych i laserowych.
Eko papier dostępny jest przy tym w wielu wersjach kolorystycznych. Można wybrać więc np. papier bielony, który do złudzenia przypomina ten offsetowy. Firmy często decydują się jednak na tradycyjną, brązową wersję. Dzięki niej wydruki nabierają oryginalnego charakteru. W ten sposób firma pokazuje też, że troska o ekologię jest jej bliska, a to dobry ruch także ze względów marketingowych.
Eko papier znajduje także zastosowanie przy mniej codziennych wydrukach, takich jak ulotki, zaproszenia czy wizytówki. W tej roli sprawdzi się nawet lepiej niż tradycyjny papier, ze względu na swoją strukturę i charakterystyczny wygląd. Brązowy kolor może okazać się wówczas atutem i dodatkową, jednocześnie bardzo prostą ozdobą. To doskonały sposób, by wyróżnić się na tle konkurencji poprzez nietypowe wizytówki, broszury czy menu.
Papier ekologiczny dostępny jest jednak również w innych kolorach. Firmy, które nie chcą postawić na charakterystyczne brązowe ubarwienie, mogą zdecydować się na papier biały lub kolorowy. Możliwe jest także dodatkowe jego uszlachetnienie, na przykład poprzez lakierowanie. Eko papier występuje w różnych formatach, w tym A3 i A4, oraz w zróżnicowanej gramaturze. Wybór eko papieru pozwala więc odnieść podwójną korzyść – chronić środowisko i wyróżnić się na tle konkurencji. Tym bardziej, że obecnie bycie eko oznacza nie tylko robienie czegoś dobrego dla planety. W przypadku firm to świetny sposób na budowanie pozytywnego wizerunku wśród coraz bardziej świadomych konsumentów.
Papier z odzysku wykorzystywany jest także do produkcji różnego rodzaju opakowań czy kartonów. I w tym wypadku jego kolor i struktura stanowią nie wadę, a dodatkową zaletę estetyczną, zwłaszcza w przypadku marki, która może sobie pozwolić na prostotę i rustykalizm. Takie opakowanie może wprawdzie wydawać się skromne, ale to także sposób na zdobycie zaufania i sympatii klientów, którzy widzą, że firma troszczy się o dalsze losy planety.
Przy pakowaniu można wykorzystać zresztą nie tylko kartony i pudełka wykonane z eko papieru, ale też arkusze pozwalające na zabezpieczenie wysyłki przed uszkodzeniami. Eko papier świetnie sprawdzi się bowiem do owinięcia ceramiki, szkła czy innych delikatnych wyrobów.
Papier ekologiczny wykorzystuje się również do produkcji innych gadżetów znajdujących się w większości biur, np. karteczek samoprzylepnych, okładek czy znaczków. Tutaj naturalna faktura i specyficzna barwa również mogą zostać wykorzystane jako sposób na nadanie gadżetom bardziej naturalnego charakteru.