Problemy z drukiem? Winne może być nawilżenie papieru

Alina Jałowiecka
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Napotykając na niezidentyfikowane problemy z drukiem, można popaść w prawdziwą frustrację. Mało kto wie, że za naszymi trudnościami może stać niewidoczny szkodnik w postaci wilgoci. Może ona powodować problemy podczas drukowania ze względu na wpływ na dwa różne elementy fizyczne: papier i tusz lub toner. W większości przypadków dbanie o jej odpowiedni poziom wystarcza.

Kontrola wilgotności kluczowa dla jakości druku

Większość niewtajemniczonych przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy z faktu, że papier pochłania wilgoć z powietrza, co może mieć negatywny wpływ na jakość druku. Włókna w papierze z łatwością pochłaniają wilgoć z otoczenia, co może zmienić fizyczną strukturę papieru i ogólną jakość druku. Innymi słowy, papier ma charakter wysoce higroskopijny. Aby lepiej zrozumieć znaczenie wilgoci w przemyśle poligraficznym, a także możliwe rozwiązania tego problemu, stworzyliśmy krótki przewodnik dotyczący powiązania właściwości papieru z wilgotnością.

Chociaż istnieje wiele powodów, dla których odpowiednia kontrola wilgotności jest niezbędna w przemyśle poligraficznym, jest kilka głównych korzyści, do których zawsze można się odwołać. Na przykład jakość druku poprawia się dzięki odpowiednim poziomom wilgotności, ponieważ pomaga pozbyć się zniekształceń papieru i zapobiega elektryzowaniu.

Praca maszyn staje się również bardziej wydajna, ponieważ odpowiedni poziom wilgotności bezpośrednio przyczynia się do skrócenia przestojów. Wynika to między innymi z zapewnienia mniejszej liczby zacięć papieru i mniejszego sklejania się papieru. Ogólnie rzecz biorąc, drukowanie w dobrze zrównoważonym środowisku zapewnia stały poziom jakości, zmniejsza ilość odpadów i wydłuża cykl życia cylindrów i płyt.

Higroskopijność papieru

Papier stara się utrzymać równowagę z wilgocią w otoczeniu. W tym celu zbierze i uwolni wilgoć ze swojego otoczenia. Kiedy papier jest produkowany, zazwyczaj 4–6% jego wagi składa się z wody. Po zapakowaniu ilość zmienia się w zależności od wilgotności w pomieszczeniu. Całkowita wilgotność względna w pomieszczeniu odgrywa ważną rolę w drukowaniu, ponieważ różne procesy drukowania działają najlepiej przy różnej wilgotności papieru.

Druk cyfrowy

W przypadku druku cyfrowego ilość wilgoci zawartej w papierze może wpływać na przyczepność tonera i powodować problemy z temperaturą wałka, powodując zacięcia papieru. Przy drukowaniu cyfrowym potrzebujesz papieru o wilgotności względnej około 50–55%, aby zapewnić optymalne drukowanie. Jeśli poziom wilgotności spadnie poniżej 40% RH, papier traci wodę i zaczyna zmieniać kształt. Może nawet powodować pojawianie się ładunków elektrostatycznych między kartkami, sklejanie się i przyciąganie kurzu. W połączeniu z problemami ze sprzętem, o których pisaliśmy wcześniej, może to nawet doprowadzić do zniszczenia urządzeń i produkcji wadliwego nakładu.

W druku offsetowym zawartość wilgoci może wpływać na interakcję między tuszem a prasą, papierem a prasą i tuszem a papierem. Potrzebny jest tam wyższy poziom wilgotności, około 55%. Jeśli wilgotność względna jest niższa, suche powietrze spowoduje problemy, takie jak zwijanie się, fałdowanie i podwajanie punktów. Przy niskiej wilgotności nagromadzenie ładunków elektrostatycznych jest również powszechne i może powodować zacięcia, a także problemy z układaniem, przycinaniem i składaniem, gdy papier zaczyna się sklejać. A kiedy papier ponownie przechodzi przez drukarkę, może znowu zmienić kształt i spowodować pękanie wzdłuż zagięć po zakończeniu druku.

Zdjęcie główne: Bank Phrom/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W co pakować towar?
W co pakować towar?
Chcesz rozkręcić swój biznes lub planujesz otwarcie sklepu internetowego? Przeczytaj, jakie aspekty wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego opakowania towaru do wysyłki.
/