Druk fotograficzny C-type. Co go wyróżnia?

Klaudia Kostyra
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób uważa, że ​​każdy druk cyfrowy fotografii jest drukiem giclée, jednak na rynku dostępna jest również inna technika – druk chromogenny, czyli C-type.

C-type łączy w sobie elementy standardowej technologii cyfrowego druku fotografii oraz tradycyjnej analogowej wykonywanej w ciemni. Jest to raczej technika, z której korzystają profesjonaliści, jednak nie jest tak popularna jak wysoko ceniony giclée, o którym pisaliśmy tutaj.

Czym jest druk fotograficzny C-type?

Cyfrowy wydruk C-type (lub chromogenny) to odbitka fotograficzna, która została naświetlona przy użyciu technologii cyfrowej, a nie tradycyjnych technik analogowych (zwanych inaczej ciemnią). W układzie analogowym powiększalnik, urządzenie optyczne podobne do rzutnika slajdów, rzutuje obraz negatywu na arkusz papieru fotograficznego, kontrolując jednocześnie ostrość, intensywność i czas trwania naświetlania.

W przypadku druku C-type ta część procesu jest kontrolowana z komputera, a papier jest naświetlany za pomocą laserów lub diod LED, a nie żarówki. Druga część tradycyjnego procesu jest jednak bardzo podobna. Papier zawierający obraz jest przetwarzany w wywoływaczu fotograficznym, następnie przepuszczany przez utrwalacz wybielający, po czym ostatecznie myty w wodzie w celu usunięcia chemikaliów procesowych. Obraz jest następnie pozostawiany do wyschnięcia.

Cechy druku C-type

Technika ta była wczesną metodą tworzenia wydruków wielkoformatowych i nawet dziś cyfrowe drukarki C-type są w stanie wytwarzać większe obrazy niż drukarki atramentowe, co sprawia, że ten format jest szczególnie chętnie wykorzystywany przez fotografów wielkoformatowych.

Wydruki powinny wytrzymać około 40 lat ekspozycji na światło, czyli więcej niż pigmentowe, ale mniej niż archiwalne. Ponieważ są wyjątkowo czułe na światło, można przedłużyć ich żywotność, umieszczając je za szkłem ochronnym lub trzymając w ciemnym pomieszczeniu. Wydruki charakteryzują się wyrafinowanymi przejściami tonalnymi, subtelnymi kolorami i wysoką jakością.

Technika wykorzystuje specjalny papier z halogenkiem srebra, który jest czuły na światło. Wybór takich papierów jest znacznie ograniczony, co nie znaczy, że go nie ma. By osiągnąć ciekawe i zadowalające efekty, możemy skorzystać z typów matowych, półmatowych, metalicznych i błyszczących.

C-type a giclée – różnice

Obie techniki drukowania zapewniają doskonałe rezultaty, jednak należy wziąć pod uwagę różne atrybuty tych procesów oraz cechy każdego rodzaju papieru, z którego możemy skorzystać.

Przede wszystkim giclée:

  • łączy w sobie atramenty pigmentowe z papierem archiwalnym, dzięki czemu uzyskuje się druk atramentowy o szczególnie wysokiej jakości i trwałości;
  • nie wykorzystuje chemii i naświetlania;
  • pozwala na druk w małych nakładach i w wysokiej rozdzielczości;
  • daje możliwość uzyskania na wydrukach wyraźnych kolorów i ostrych szczegółów.

W odróżnieniu od niego C-type:

  • to druk cyfrowy, w którym światło (naświetlanie laserami lub diodami LED) ma kluczowe znaczenie. Podobnie jak chemia, która służy do utrwalenia wydruku na papierze;
  • pozwala na wydruk fotografii w większych formatach;
  • tworzy kolory na poziomie molekularnym, dlatego jest w stanie oddać większy zakres tonalny – 16 milionów kolorów na cal kwadratowy.

Z druku C-type chętniej korzystają profesjonalni fotografowie, ponieważ technika pozwala na uzyskanie faktycznej odbitki, a nie wydruku. Z kolei giclée jest bardziej popularny wśród ilustratorów i autorów plakatów.

Zdj. główne: NordWood Themes/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*