Druk 3D – poznaj jego największe wady i zalety

Karolina Baworowska
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Technologia drukowania w trzech wymiarach po raz pierwszy została opatentowana już ponad 30 lat temu, jednak dopiero w ostatnim czasie rynek drukarek 3D stał się naprawdę popularny. Poznaj wady i zalety urządzeń służących do druku w 3D.

W jaki sposób odbywa się drukowanie 3D?

Drukowanie 3D, nazywane również przestrzennym, polega na tworzeniu fizycznego obiektu widzianego w trzech wymiarach, za pomocą nanoszenia cienkich warstw materiału układanych kolejno na sobie. Im mniejsza jest wysokość poszczególnej warstwy, tym bardziej zwiększona będzie rozdzielczość samego wydruku, co wpłynie na postrzeganie całości wydruku. Technika wykorzystywana w druku 3D nazywana jest również przyrostowo-addytywną, a do stworzenia gotowego obiektu potrzebne są 4 elementy, mianowicie:

  • trójwymiarowy model komputerowy,
  • program służący do pracy na modelu,
  • drukarka 3D,
  • materiał, z którego powstanie obiekt.
Przykład wydruku 3D
(fot. Ines Álvarez Fdez, źródło: unsplash.com)

Materiały, z których można tworzyć obiekty 3D, są bardzo różne. Może być to plastikowa żyłka, żywica polimerowa, szkło, metal, gips lub proszek. Możliwości są praktycznie nieograniczone, ponieważ dzięki nowym, zaawansowanym technologiom, możliwe jest drukowanie drobnymi obiektami, np. cukrem, poprzez zawieszanie ich w powietrzu. Najczęstszym materiałem wykorzystywanym w druku jest jednak termoplastik (polimer), nabierający dużej plastyczności pod wpływem temperatury. Modele wykorzystywane do drukowania 3D projektowane są w specjalistycznych programach do modelowania 3D, np. Blender lub AutoCAD, dlatego zanim rozpoczniemy swoją przygodę z tą technologią, warto zapoznać się z obsługą ww. programów.

Zalety drukarek 3D – przede wszystkim oszczędność

Największą zaletą drukarek 3D jest ich wszechstronność oraz możliwe wykorzystanie w różnych dziedzinach. Mowa tutaj np. o drukowaniu protez rąk, domów, makiet budowlanych oraz wielu innych przedmiotów, także tych codziennego użytku. Druk 3D jest czymś stosunkowo nowym, dlatego – wraz z upływem lat – technologia ta z pewnością stanie się jeszcze doskonalsza.

Kolejną z zalet drukarek 3D jest niski koszt wykonywanych projektów w stosunku do ich tradycyjnych odpowiedników. Wcześniej koszt wyprodukowania np. protezy był bardzo wysoki, przez co części pacjentów nie było stać na zakup takiego udogodnienia. Dzisiaj, wykorzystując druk trójwymiarowy, koszt produkcji protezy waha się od 20 do 50 dolarów, co w porównaniu z ceną zwykłej protezy jest niewielką kwotą. Drukarki 3D mogą być więc prawdziwym wybawieniem dla branży medycznej.

Model czaszki z drukarki 3D
(fot. NeONBRAND, źródło: unsplash.com)

Urządzenia te umożliwiają również wytwarzanie wysokiej jakości prototypów urządzeń, w pełni ukazujących ich zastosowanie przed rozpoczęciem produkcji hurtowej. Pozwala to wskazać pewne błędy konstrukcyjne i zbadać sam projekt bez poświęcania w tym celu dużych ilości zasobów kapitałowych. Druk 3D pozwala również na samodzielne przygotowanie i wydrukowanie wielu drobnych części, bez konieczności sprowadzania ich lub używania tym celu specjalistycznych urządzeń.

Wady drukarek 3D, czyli nauka cierpliwości

Drukarki 3D, podobnie jak wszystkie inne urządzenia, oprócz wielu zalet mają też pewne wady. Jedną z nich jest stosunkowo wysoki koszt samej maszyny oraz filamentów, co może odstraszyć co niektórych hobbystów i majsterkowiczów. Za kilka lat z pewnością ceny części drukarek przeznaczonych do druku trójwymiarowego spadną, co przyciągnie fanów technologii do ponownego zgłębienia tematu druku 3D.

Oprócz tego sam czas druku poszczególnych obiektów potrafi być bardzo długi, przez co nie zawsze wykorzystamy go w produkcji masowej. Jedną z często wymienianych wad drukarek 3D jest także bardzo głośny hałas wytwarzany podczas ich pracy, co może być dość uciążliwe. Dodatkowo jeśli w drukowanym obiekcie występują wady, niestety cały proces trzeba powtórzyć od nowa, gdyż nie ma możliwości ich edycji bądź naprawy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Karol90 02.08.2021

    Jest to przede wszystkim rozwiązanie przyszłościowe, łatwa możliwość drukowania elementów, komponentów itd. Osobiście oczywiscie zwróciłbym uwagę na dobrą drukarkę i prawidłowe ustawienie jej parametrów, z drugiej zaś na filamenty, które są tak samo ważne. Warto je stosować w odpowiedniej jakości, aby efekt końcowy był dobry.

  • Hobbysta 01.03.2022

    Wypowiem się jako hobbysta. Drukiem 3D interesuję się już od kilku lat i przez ten czas zdążyłem zaobserwować, że niektóre spośród tych wad stopniowo „topnieją”. Mam tu na myśli ceny tak drukarek, jak i filamentów. Z roku na rok pojawiają się też na rynku nowi gracze, którym warto przyjrzeć się bliżej. Jeśli chodzi natomiast o hałas podczas pracy – to chyba się przyzwyczaiłem przez ten czas, bo mi nie przeszkadza już zbytnio.

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Stojaki na ulotki – sprawdzona i tradycyjna forma reklamy
Stojaki na ulotki – sprawdzona i tradycyjna forma reklamy
W dzisiejszym świecie jesteśmy wręcz zalewani przez wszelkiego typu reklamy, czy to telewizyjne, radiowe czy różnego rodzaju ulotki.
/