Dlaczego warto zastrzec znak firmowy i wzór przemysłowy?

Urszula Szymańska
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zastrzeżenie znaków i wzorów to doskonałe metody na odróżnienie się na rynku. Jest to również dobry sposób na ochronę marki. Z tego tekstu dowiesz się, dlaczego taka decyzja jest opłacalna. 

Czym jest znak towarowy i wzór przemysłowy?

Znak towarowy to odznaczenie, które odróżnia produkty lub usługi jednej firmy od drugiej. Służy ono do identyfikacji wizualnej danej marki. Dzięki niemu wyróżnia się ona na rynku. Może to być każde oryginalne odznaczenie, które jest dopuszczalne do użycia przez prawo. Często jest to na przykład logo, nazwa lub symbol graficzny. Są to tradycyjne rodzaje znaków firmowych. Niektórzy rejestrują je także w postaci dźwiękowej, przestrzennej czy jako zapachy i kolory. Jest to jednak bardzo niewielki odsetek wszystkich zastrzeżeń. 

Wzór przemysłowy odnosi się do wyglądu oraz designu danego produktu. Dotyczy jego zewnętrznej formy. Jest często bardziej doceniany, niż sama jego jakość. Musi mieć indywidualny i nowy charakter. W tej formie zastrzegane są często różne kształty zabawek, czy mebli. Zarejestrowane są też poszczególne rodzaje ubrań oraz obuwia. Są to również przykładowo części samochodów, duże konstrukcje lub nawet etykiety produktów. 

Korzyści wynikające z posiadania znaku firmowego

Zastrzeżenie znaku towarowego ma wiele plusów. Warto jest zdecydować się na takie działanie. Po pierwsze, dzięki temu stajesz się realnym właścicielem marki firmy. Uchroni Cię to na wypadek kradzieży. Możesz się odnieść, jeśli w przyszłości ktoś wykorzysta nielegalnie twój znak towarowy. Dodatkowo nazwa przedsiębiorstwa staje się chroniona na terenie Polski lub Unii Europejskiej. Zyskujesz wtedy monopol rozszerzony na obszar całego kraju. Zwykła rejestracja firmy, chroni ją tylko lokalnie, na przykład w danym województwie. 

Ułatwi Ci to również działalność z zagranicznymi partnerami. Zyskujesz większy szacunek na arenie międzynarodowej. Powiększa się pole do twoich działań. To również dobry sposób, żeby prowadzić konkurencję z innymi firmami. Tworzysz dzięki temu swoją własną identyfikację wizualną, która odróżnia Cię na rynku. Ludzie bardziej zwracają uwagę na przedsiębiorstwa, które działają w profesjonalny sposób. Dzięki zastrzeżeniu znaku towarowego uzyskujesz ochronę na takie i podobne odznaczenia. Twoja firma przez to stanie się indywidualna oraz niepowtarzalna. 

Własna działalność a kwestie prawne
(fot. anyaberkut / iStock / Getty Images Plus / Getty Images)

Logo wpływa na zapamiętanie marki. Profesjonalnie zaprojektowanie, podkreśla profesjonalizm i charakter danego biznesu. Jest to ważna inwestycja, która pomaga w sprzedaży. Stworzenie odpowiedniego znaku firmowego oddziałuje na postrzeganie marki przez innych. 

Gdy ktoś naruszy twój znak firmowy, możesz żądać specjalnego odszkodowania. Takie działanie pomaga Ci też w ochronie swojej domeny internetowej ze swoją nazwą. Jest to również bardzo opłacalne finansowo. Badania pokazują, że przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali znaki towarowe, osiągają większe przychody.

Plusy zastrzeżenia własnego wzoru przemysłowego 

Zastrzeżenie wzoru przemysłowego jest mniej znaną formą. Jest to jednak istotne, ponieważ wiele klientów zwraca uwagę na wygląd produktów. Ich ochronę uzyskuje się poprzez rejestrację we właściwym urzędzie. Dzięki temu unikniesz powstawania podobnych towarów i ten twój stanie się niepowtarzalny. Robi to duże wrażenie na konkurencji i skutecznie odwodzi od pomysłów kopiowania produktów. Dodatkowo dzięki takiemu działaniu stajesz się formalnym właścicielem praw do danego przedmiotu. Wzory przemysłowe to często wybierana opcja przez firmy, ponieważ jest łatwiejsza, niż uzyskanie patentu na wynalazek. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zapomniany zawód. Czym dokładnie zajmuje się introligator?
Zapomniany zawód. Czym dokładnie zajmuje się introligator?
Czym zajmuje się introligator i czy to faktycznie zawód bez przyszłości? Odpowiadamy.
/